NEC subcommittees and the Teams of Deployees

Below are members of the NEC subcommittees and the Teams of Deployees in the Provinces agreed to at the 25th February 2018 National Executive Committee meeting.

1. NEC Subcommittees:

1.1. Deployment Committee:
  • David  Mabuza  (chair)
  • Jessie Duarte (coordinator)
  • Sdumo Dlamini
    Sifiso Buthelezi
  • Lindiwe Sisulu
  • Susan Shabangu
  • Mildred Oliphant
  • Mdu  Manana
  • Nkosazana Dlamini Zuma
  • SG's of Leagues
    Alliance  representatives
1.2. Drafting Committee:
  • Barbara Creecy (chair)
  • Sibongile Besani
  • Lindiwe Zulu
  • Jessie Duarte
  • Gwen Ramokgopa
  • Nathi Mthethwa
  • Nkenke Kekana
  • Zwelini Mkhize
  • Joel Netshitenzhe
  • Chairs of subcommittees
1.3. Constitutional and Legal Affairs Committee:
  • Zwelini Mkhize {chair)
  • Ngoako Ramatlhodi
  • Collen Maine
  • Ronald Lamola
  • Obed Bapel
  • Faith Muthambi
  • Baleka Mbete
  • Thandi Modise
14. Information & Publicity
  • Nkenke Kekana (chair)
  • Pule Mabe (spokesperson}
  • Dakota Lekgoete
  • Thandi Mahambehlala
  • Zizi Kodwa
  • Thokozile Xasa
  • Nkenke Kekana
  • Siyabonga Cwele
  • Alvin Bates
  • Khensani Kubayi
  • Lindiwe Zulu
  • Obed Bapela
  • Nomvula Mokonyane
1.5. Education, Health, Science & Technology Committee
  • Nkosazana Dlamini Zuma (chair)
  • Zwelini Mkhize
  • Naledi Pander
  • Aron Motsoaledi
  • Senzo Mchunu
  • Hlengiwe Mkhize
  • Derek Hanekom
  • Ruth Bhengu
  • Sibongile Besani
  • Nocawe Mafu
  • Dikeledi Magadzi
  • Gwen Ramokgopa
  • Regina Mhaule
  • Angie Motshekga
16. Economic Transformation Committee
  • Enoch Godongwana {chair)
  • Gwede Mantashe
  • Nkosazana Dlamini Zuma
  • Lindiwe Zulu
  • Tito Mboweni
  • Bathabile Dlamini
  • David Mahlobo
  • David Masondo
  • Malusi Gigaba
  • Mosebenzi Zwane
  • Bheki Cele
  • Ronald Lamora
  • Joe Maswanganyi
  • Sindisiwe Chikunga
  • Mildred Oliphant
  • Pinky Kekana
  • Pravin Gordhan
  • Sifiso Buthelezi
1.7. International Relations Committee
  • Lindiwe Zulu (chair)
  • Gwede Mantashe
  • Obed Bapela
  • Thoko Didiz
  • Maite Nkoana- Mashabane
  • Joe Maswanganyi
  • Zwelini Mkhize
  • Dipuo Letsatsi - Duba
  • Nkhensani Kubayi-Ngubane
  • Nkenke Kekana
  • Candith Mashego-Dlamini
  • Bongani Bongo
1.8. National Disciplinary Committee
  • Edna Molewa (chair)
  • Tito Mboweni
  • Nathi Mthethwa
  • Pinky Moloi
  • Sdumo Dlamini
  • Susan Shabangu
  • Nocawe Mafu
  • Beauty Dlulane
  • Ngoako Ramatlhodi
  • Faith Muthambi
  • Bongani Bongo
1.9. Organising & Campaigns Committee
  • Elias Magashule, SG
  • Jessie Duarte, DSG
  • Senzo Mchunu {Chair)
  • Dakota Legoete (Deputy chair)
  • Candith Mashego
  • Pam Tshwete
  • Violet Siwela
  • Pule Mabe
  • Nomvula Mokonyane
  • Beauty Dlulane
  • Tony Yengeni
  • Collin Maine
  • Zingiswa Losi
  • Khensani Kubayi
  • Pinkie Moloi
  • Ronald Lamola
  • Thandi Mahambehlala
  • Bathabile Dlamini
  • Bongani Bongo
  • SGs of Leagues
1.10. Elections Committee
  • Elias Magashule, SG
  • Fikile Mbalula (Chair)
  • Mdu Manana
  • Thandi Mahambehlala
  • Collen Maine
  • Pinkie Kekana
  • Thoko Xasa
  • Dakota Lekgoete
  • Pemmy Majodina
  • Sindisiwe Chikunga
  • Jackson Mthembu
  • All Provincial secretaries
  • 2 x ANCYL representatives
  • 2 x ANCWL reps
  • 2 x ANCVL reps
  • 2 x SACP reps
  • 2 x SANCO reps
  • 2 x COSATU reps
  • SASCO rep
  • COSAS rep
1.11. Political Education Committee
  • Nathi Mthethwa {Chair)
  • David Masondo {Deputy chair)
  • Thabang Makwetla
  • Joel Netshitenzhe
  • Barbara Creecy
  • Tony Yengeni
  • Obed Bapela
  • Thoko Didiza
  • Edna Molewa
  • Lindiw Sisulu
  • Pumullo Masualle
  • Tito Mboweni
  • Thandi M adise
  • Naledi Pandor
  • Jeff Radebe
  • Sibongile Besani
  • Sdumo Dlamini
  • Note: This committee will be working with the former Deputy President of the ANC.
1.12. Peace and Stability Committee
  • Tony Yengeni (chair)
  • Zingiswa Losi
  • Derek Hanekom
  • Tina Joemat- Pettersson
  • Dipuo Letsatsi Duba
  • Thabang Makwetla
  • Fikile Mbalula
  • David Mahlobo
  • Collen Maine
  • Senzo Mchunu
  • Thandi Madise
  • Lindiwe Zulu
  • Lindiwe Sisulu
  • Bheki Cele
  • Nosiviwe Mapisa - Nqakula
1.13. Social Transformation Committee
  • Lindiwe Sisulu (chair)
  • Angie Motshekga
  • Bathabile Dlamini
  • Mondli Gungubele
  • Alvin Bates
  • Mdu Manana
  • Tandi Mahambehlala
  • Noxolo Kiviet
  • Sylvia Lucas
  • Nocawe Mafu
  • Derek Hanekom
  • Pam Tshwete
  • Malusi Gigaba
1.14. Archives Committee
  • Baleka Mbete (chair)
  • Mathole Motshekga
  • Pam Tshwete
  • Susan Shabangu
  • Ngoake Ramatlhodl
  • Nathi Mthethwa
  • Obed Bapela
  • Sibongile Besani
1.15. Policy Monitoring & Evaluation Committee
  • Jeff Radebe (chair)
  • Jessie Duarte, DSG
  • Joel Netshitenzhe
  • Mosebenzi Zwane
  • David Mahlobo
  • Ronald Lamola
  • David Masondo
  • Pravin Gordhan
  • Zwelini Mkhize
  • Naledi Pander
  • + All subco mmitte chairs
1.16. National Disciplinary Committee of Appeal
  • Nomvula Mokonyane (Chair)
  • Pumullo Masualle
  • Siyabonga Cwele
  • Rejoice Mabudafasi
  • Obed Bapela
  • Sylvia Lucas
  • Zwelini Mkhize
  • Ronald Lamola
1.17. Cultural & Religious Affairs Committee
  • Obed Bapela (chair)
  • Mathole Motshekga
  • Cindy Tshikunga
  • Violet Siwela
  • Faith Muthambi
  • Ruth Bengu
  • Bathabile Dlamini
1.18. Legislature and Governance Committee
  • Phumulo Masualle (Chairperson)
  • Faith Muthambi
  • Nomaindia Mfeketho
  • Regina Mhaule
  • Ronald Lamola
  • Baleka Mbete
  • Fikile Mbalula
  • Jeff Radebe
  • naledi Pandor
  • Thabang makwetla
  • Lackson Mthembu
1.19. National Dispute Resolution Committee
  • Jessie Duarte (chair)
  • Alvin Botes
  • Mkhesani Kubayi-Ngubane
  • Dipuo Letsatsi Duba
  • Dakota Lekgoete
  • Candith Mashego
  • Nkosazana Dlamini Zuma
  • Hlengiwe Mkhize
  • Sibongile Cwele
  • Mdu Manana
  • Zoleka Capa-Langa
1.20 Gender & Equity Committee
  • Thandi Modise (chair)
  • David Mabuza
  • Edna Molewa
  • Bongani Bongo
  • Thoko Didiza
  • Bathabile Dlamini
  • Enoch Godongwana
  • Mildred Oliphant
  • Tina Joemat-Pettersson
  • Thandi Mahambehlala
  • Angie Motshekga
  • Dikeledi Magadzi
1.21. Political Committee Committee
  • Nosiwe Mapisa-Nqakula (chair)
  • Jeff radebe
  • Baleka Mbete
  • Naledi Pandor
  • Jackson Mthembu
  • Seiso Mohai
  • Thandi Modise
  • Thoko Didiza
  • Joe Maswanganyi
  • Papi Tau
  • Doris Dlakude
  • Lechesa Tsenoli
  • Leader of government

2. Teams deployed to the Provinces

2.1. Eastern Cape
  • Hlengiwe Mkhize (convenor)
  • Nomvula Mokonyane
  • Faith Muthambi
  • Thabang Makwetla
  • Nomaindia Mfeketo
  • Aaron Motsoaledi
  • Ronald Lamola
  • Nkhensani Kubayi-Ngubane
  • Tony Yengeni
  • Senzo Mchunu
2.2. Free State
  • Siyabonga Cwele (convenor)
  • Pinky Moloi
  • Lindiwe Zulu
  • Pumullo Masualle
  • Sdumo Dlamini
  • Pinky Kekana
  • David Mahlobo
2.3. Gauteng
  • Joe Maswanganyi (convenor)
  • Pemmy Majodina
  • Nosiviwe Mapisa-Nqakula
  • Mdu Manana
  • Jeff Radebe
  • Ngoako Ramatlhodi
  • Dakota Legoete
  • Nkosazana Dia mini Zuma
  • Enoch Godongwana
  • Zizi Kodwa
  • Pravin Gordhan
2.4. KwaZulu-Natal
  • Nocawe Mafu (convenor)
  • Mildred Oliphant
  • Pule Mabe
  • Jackson Mthembu
  • David Masondo
  • Edna Molewa
  • Lindiwe Sisulu
  • Sindisiwe Chikunga
  • Ruth Bhengu
2.5. Limpopo
  • Thoko Didiza (convenor)
  • Thomas Bongo
  • Candith Mashego-Dlamini
  • Tito Mboweni
  • Toko Xasa
  • Rejoice Mabudafhasi
  • Tandi Mahambehlala
2.6. Mpumalanga
  • Gwen Ramokgopa (convenor)
  • Dikeledi Magadzi
  • Barbara Creecy
  • Mathole Motshekga
  • Mosebenzi Zwane
  • Nathi Mthethwa
  • Maite Nkoana- Mashabane
  • Sibongile Besani
  • Zwelini Mkhize
2.7. Northern Cape
  • Collen Maine (convenor)
  • Derek Hanekom
  • Sifiso Buthelezi
  • Regina Mhaule
  • Joel Netshitenzhe
  • Susan Shabangu
  • Noxolo Kiviet
  • Zingiswa Losi
2.8. North West
  • Obed Bapela (convenor)
  • Bathabile Dlamini
  • Sylvia Lucas
  • Zoleka Capa-Langa
  • Violet Siwela
  • Nkenke Kekana
  • Malusi Gigaba
2.9. Western Cape
  • Bheki Cele (convenor)
  • Tina Joemat-Pettersson
  • Alvin Botes
  • Baleka Mbete
  • Dipuo Letsatsi Duba
  • Fikile Mbalula
  • Naledi Pandor
  • Mondli Gungubele
  • Pam Tshwete
  • Thandi Madise
  • Angie Motshekga
  • Beauty Dlulane